JAVA Programlama

This Anahtar Sözcüğü

image_pdfimage_print

Öncelikli olarak bu yazıda this anahtar sözcüğü ne işe yarar nerelerde kullanılır nasıl kulllanılır bu sorulara cevap vereceğim.

This Ne İşe Yarar ;  

Basit olarak söylemek gerekirse this anahtar kelimesi o anda hangi nesne üzerinde işlem yapılıyorsa o nesnenin referansını döndürür. Java’da bir metodun içinde o metodun ait olduğu sınıftan yaratılacak nesneyi veya o nesnenin bir alt değişkenini tanımlamamız gerektiğinde kullandığımız deyime this diyoruz.. Bulunduğumuz sınıfta nesne daha tanımlanmadığı için bu nesneyi direk olarak kullanamıyoruz. İşte this ile ait olduğu class içinde yaratılan methodlar o class’ın nesnesini kullanabilmektedir.

Unutmamamız gereken şey ise, this anahtar kelimesini static metodlar içerisinde kullanamayız. Çünkü this kelimesi sınıfa ait nesnelerin oluşturulmasıyla bellekte yer tutmaktadır.

This  Nerede ve Nasıl Kullanılır ;

This.değisken_ismi şeklinde this deyimini kullanabiliriz..

Aşağıdaki örnekten başlayalım. Burada this kullanmadık. Şimdi this’i nerede kullanıyoruz. Öncelikle bu projeyi geliştirme ortamına kopyalayın. 2. işlem olarak class Ornek içindeki urunadi marka ve model’i constructor method’umuz olan örnek içinde nasıl kullanabiliriz düşünün. İşte burada this anahtar kelimesi devreye giriyor..

Ayrıca this anahtar kelimesini kullanarak aynı sınıf içerisindeki diğer yapıcı metotları da çağırabiliriz. Aşağıdaki kodu inceleyelim.

 

0
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir