C# Programlama Dili

Parolaları Şifreleyerek Veritabanına Kaydetmek

image_pdfimage_print

İnternet kullanımının artması ile internet kullanıcılarının sosyal medya ve eposta gibi hesaplarının sayısı da git gide arttı. Bir çok kullanıcı tüm hesapları için tek bir şifre kullanıyor bu da güvenliği minimum seviyeye indirmiş oluyor. Her hesabı için ayrı şifre belirlemesi ve bu şifreleri hatırlaması da kullanıcıya güç geliyor.

Hesaplarımın güvenlikleri yüksek olsun hepsi için ayrı şifre kullanayım fakat bu şifreleri tek tek hatırlamak zorunda kalmayayım diyenler için bu program yani “şifrelerini bir yere kaydedip istediği zaman da öğrenebileceği bir program” kurtarıcıları olabilir.

Programda şifreyi olduğu gibi veritabanına kaydetmek yerine “Sezar Şifrelemesi (Ceaser’s Cipher)” kullanarak yani şifreyi şifreleyerek kaydediyoruz. Sezar Şifreleme basit bir şifreleme yöntemi olup şifrenin her karakterini daha önceden belirlenen sayı kadar kaydırır. Sezar Şifreleme yerine daha güçlü bir yöntem ya da kendi şifreleme yönteminizi kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Girişi Ekranı

Program ilk olarak Kullanıcı Girişi ile başlıyor. Burada daha önceden belirlediğimiz ve veritabanına kaydettiğimiz “Kullanıcı Adı ve Şifre” ile giriş yapıyoruz. Giriş butonuna bastığımız zaman girilen kullanıcı adı ile şifreyi veritabanı ile karşılaştırıyor. Eğer kullanıcı adı ve şifre uyuşuyorsa “Programın Ana Ekranı” açılıyor. Eğer uyuşmuyor ise MessageBox ile hata mesajı veriyor.

 

Programın Ana Ekranı

Programın ana ekranında karşımıza 3 grup çıkıyor. İlk grupta kaydettiğimiz hesapları veritabanından çekerek  ListView yazdırıyoruz. Bu kısımda istediğimiz hesabı MouseClick ile “Id” kısmından seçerek ikinci gruba aktarıyoruz. Bu grupta seçilen hesabın adını ve şifresini değiştirmek istiyorsak TextBox kısmına yeni veriyi giriyoruz “Seçili Hesabın Bilgilerini Güncelle” butonuna tıklıyoruz. Veriler güncelleniyor. Eğer bu hesabı silmek istiyorsak “Seçilen Hesabı Sil” butonu ile veritabanından siliyoruz. Asıl amacımız olan “Şifreyi Görmek” için “Seçilen Hesabın Şifresini Gör” butonuna tıklayarak hesabın şifresini veritabanından çekiyoruz ve program şifreyi çözüyor ve  TextBoxa yazarak bize gösteriyor.

Üçüncü grup ise adı üstünde “Yeni Hesap Ekleme”. İlk TextBoxa hesabın adını örneğin “Google,facebook,github” yazıyoruz, ikinci TextBoxa ise şifremizi giriyoruz. “Yeni Hesap Ekle” butonuna tıkladığımız zaman program girdiğimiz şifreyi Sezar Şifreleme ile şifreleyerek veritabanına kaydediyor. Eklediğimiz yeni hesabı anlık olarak ilk gruptaki ListViewe de yazılıyor.

Programın kodları GitHub platformundadır görmek için TIKLAYINIZ!!

HAZIRLAYANLAR:

MİRAÇ KESKİN

ÖMER KOYUNCU

0
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir