C# Programlama Dili

ACCESS VERİ TABANI İLE GEZİ ANKETİ PROJESİ

image_pdfimage_print

Bizim projemiz bir gezi anketi projesidir. Bu proje access veri tabanı yardımıyla veri tabanından veri çekme, veri tabanına veri ekleme, veri güncelleme ve veri silme işlemlerini içeriyor. Öncelikle “ gezianket “  adında bir Access tablosu oluşturuyoruz. Bu Access veri tablosu aşağıda verilmiştir.

 

Proje için iki adet form kullandık. Form 1’i oluşturmak için bir adet dataGridView, beş adet button, beş adet label, üç adet textBox ve iki adet comboBox kullanıyoruz. Form 1’e ad olarak GEZİ ANKETİ adını verdik ve arka plan özelliklerinden rengini belirledik (Özellikler kısmında bulunan  backcolor yardımıyla yapılıyor. ) . Ekran alıntısı aşağıdaki gibidir.

Verilerin dataGridView’ de görünmesinin birkaç yolu vardır biz kodlar yardımıyla yaptık. Kodlar aşağıda verilecektir ve açıklama satırıyla bu durum bir kez daha açıklanacaktır. Form 2 oluşumu için ise bir adet label, bir adet textBox ve bir adet button kullanılmıştır. İsim olarak ÖNERİLER adı verilmiştir. Arka plan, form 1 ile aynı şekilde belirlenmiştir.Form 2’nin ekran alıntısı aşağıdaki gibidir.

 

 

Her iki form içinde simge olarak aşağıdaki görsel belirlenmiştir. Simge özellikler kısmında bulunan Icon yardımıyla yapılıyor.

 

 

Access veri tablomuz ilk etapta boştur. Şimdi kodlar yardımıyla gerekli veri tabanı işlemlerini gerçekleştirelim. İlk olarak global alanda access bağlantımızı oluşturuyoruz.

Veri tabanı oluşturulduktan sonra, GÖSTER adındaki butonumuza çift tıklayarak access tablomuzda ki verileri görmemizi sağlayan kodları yazıyoruz.Kodlar aşağıda açıklamalarıyla birlikte verilecektir.

Access veri tabanına kod eklemek için EKLE adlı butonumuza çift tıklıyoruz ve aşağıdaki kodları yazıyoruz. Kodlar açıklama satırlarıyla açıklanmıştır.

 

Form 1 deki SİL butonuyla tablodaki verileri siliyoruz.Silme işlemi için SİL butonuna çift tıklayarak aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Access veri tabanındaki veriler üzerinde değişiklik yapmak için GÜNCELLE butonuna çift tıklıyoruz ve aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Burada unutmamamız gereken kısım bağlantının ( baglanti) her bir komut için açılıp kapatılması gerektiğidir. Bunu  veri tabanının sadece işlem süresince açık kalması için yapıyoruz. Form 1 için son buton olan ÖNERİYE GİT butonu ise formlar arası geçişi sağlar. Formlar arası geçiş aşağıdaki kodlar yardımıyla yapılmaktadır.

Form 2 deki amaç anketi yapan kişilere Türkiye illeri arasında öneride bulunmaktır. Bu işlem random yardımıyla yapılıyor. Form 2 de ÖNERİYİ GÖR butonuna çift tıklayarak aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Aşağıda form 1 için bütün kodlar verilmiştir.

 

Form 2′ nin bütün kodları aşağıda verilmiştir.

 

Aşağıda form 1’in her bir butonu için uygulamalar yapılacaktır.

Accesste veri tabanındaki verileri göstermek için GÖSTER butonu faaliyeti aşağıdaki gibidir.

Accesste veri tabanına veri eklemek için EKLE butonu faaliyeti aşağıdaki gibidir.

 

 

Accesste veri tabanından veri silmek için SİL butonu faaliyeti aşağıdaki gibidir.

Accesste veri tabanındaki veri üzerinde değişiklik yapmak için için GÜNCELLE butonu faaliyeti aşağıdaki gibidir.

 

 

 

Form 2 için çalışma mantığı aşağıdaki gibidir.

 

Uygulamamıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

HAZIRLAYANLAR;

BEYZA NUR KILIÇ

AYŞE YILDIRIM

 

0
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir