Geliştirme Araçları

C++ EDİTÖRLERİ

image_pdfimage_print

C++ EDİTÖRLERİ

C++ dilinde program yazabilmek için çeşitli editörler vardır. Bunlardan ücretsiz olanları örnek olarak biraz aşağıda göreceksiniz. Aslında C++ kodları yazmak için NOT DEFTERİ gibi çok basit bir editörde kullanılabilir.  VİSUAL STUDIO gibi çok gelişmiş ve karmaşık bir editör de kullanılabilir.

 

Ücretsiz derleyiciler

Turbo Pascal ve Turbo C :Borland ünlü Turbo Pascal’ın 1.0, 3.2 ve 5.5 sürümleri için serbest bıraktı.

Dev-Pascal: Ücretsiz IDE ve Pascal için derleyici ( Free Pascal ile ).

Dev-C ++ : C ve C ++ dilleri için ücretsiz IDE ve derleyici. Delphi ve C kaynak kodu mevcut.

SmallC : JE Hendrix tarafından yazılmış küçük C derleyicisi . C kaynak kodu dahil.

BCX :Lcc-Win32 ve MingW32 (veya Dev-C ++) altında herhangi bir değişiklik yapılmadan derlenebilir C kodu üreten çok güçlü ve kullanımı kolay bir sistem. Ayrıca, MS kaynak kodunu okuyabilen ve C’de (Win32) kod üreten bir kaynak çeviriciyle birlikte gelir.

CoPascal :Co-Pascal, N. Wirth tarafından geliştirilen Pascal-S derleyicisinin bir uzantısıdır. Pascal kaynak kodu dahil.

P32 : Pascal derleyicisi. Şu anda geliştirme aşamasında ama harika çalışıyor. Pascal kaynağı dahil.

PowerPascal : Power Pascal, OS / 2 2.0 veya daha yeni sürümü için tamamen 32-bit, yerli Pascal derleyicisidir . Pascal kaynağı dahil.

Djgpp : C, c ++, ileri, pascal ve daha fazlasıyla C kaynakları içeren ücretsiz derleyici.

TinyPascal : Pascal dilinin küçük bir uygulaması. Tam Delphi kaynakları dahildir.

Ücretsiz Pascal: Dos, Linux, OS / 2 için 32-bit Pascal derleyicisi. Pascal kaynak kodu dahil. Dev-Pascal’da kullanılır.

ScriptBasic : Tam gömülebilir ve genişletilebilir kodlama temel çeviriciyi tam C kaynak koduyla. Windows NT ve Linux üzerinde test edilmiştir.

LCC-Win32 :Windows için Jacob Navia’nın ücretsiz bir derleyici sistemi.

Lcc :lcc, ISO Standart C için yeniden hedeflenebilir bir derleyicidir. ALPHA, SPARC, MIPS R3000 ve Intel x86 ve ardılları için kod üretir.

Yabasic: Windows ve Linux için küçük temel tercüman (Visual C ++ 6 için kaynak kodu ile)

DOS için Pasifik C : Profesyonel bir C IDE / derleyici shareware MSDOS için freeware sürümü

TopLogo ++ : Geliştiriciler ve bilim insanları için bir IDE / derleyici aracı. Pakette tam belgeler, Derleyici IDE, demolar, yardım vb … bulunur

JavaTM 2 SDK : JavaTM Yazılım Geliştirme Setleri ve Çalışma Zamanıları

XBasic : etkileşimli program geliştirme ortamı, 32 bit / 64-bit TEMEL, etkileşimli grafik GuiDesigner, çok platformlu taşınabilir kaynak kodunu gelişmiş, Windows95 – Windows98 – WindowsNT – Linux – UNIX

XSCompiler : Bu MSDOS derleyici, C ile uyumlu olan ancak sınıfları ve çoklu kalıtım içeren bir dilden 32 bit korumalı mod programları üretir. Standart C kütüphanesi, grafik, ses, çoklu görev, sıkıştırma, animasyon, GIF, PCX, FLI / FLC ve diğer kütüphaneler ile birlikte gelir. Derleyici bu dili kullanarak derlenmiştir.

GNAT : GNAT, Ada95’de kaynak kodu bulunan bir Ada95 derleyicisidir.

Rapid-Q : Rapid-Q, Win32, Linux, Unix için ücretsiz bir IDE ve BASIC op-kodu derleyici sistemi … Kullanımı çok kolay ve mySQL, cgi, DirectX, Direct3D, GTK gibi pek çok güzel ürünle bütünleşmek kolaydır …

Mingw : GNU GCC derleyicisinin çok iyi bir Win32 portu (Dev-C ++’da kullanılır )

Cygwin : GCC ve GNU Utils’in ücretsiz ve iyi bir Win32 portu

GCC : Tek ve tek GCC derleyici sistemi. Hemen hemen her sistemde çalışır.

Phoenix / Envelop : Basic altında hızlı gelişme.

B ++ : B ++, C ++ üzerine kurulmuş bir BASIC derleyicidir – BASIC kodunu C ++ ‘ya dönüştürür ve EXE (veya DLL) üretmek için C ++ derleyicisini çağırır. Kaynak kodu Free Pascal’da.

GNU Ada : Ücretsiz ADA derleyicisi.

Dev86 / BCC : x86 C / Assembler geliştirme araçları (C derleyicisi, assembler, linker). GPL altında. Linux ve DOS ikili dağıtımları mevcut.

Http://www.digitalmars.com : DOS, Win ve NT için Zortech C ++ kullanıcısının özgür C / C ++ Derleyicisi.

Sanal Pascal : Pascal dilini kullanarak 32-bit çapraz platform geliştirme için tercih edilen bir araçtır. Çalışma Zamanı Kitaplığı (RTL), optimize bir derleyici, güçlü bir entegre hata ayıklayıcı ve kapsamlı çevrimiçi belgeler de dahil olmak üzere Borland Pascal ve Delphi ile uyumludur.

PlugSys Xbase derleyicisi : PlugSys’in web sitesinde ücretsiz bir sürümü ve bir Professional sürümü vardır. Xbase (dbase, clipper) dili için karakter tabanlı bir derleyicidir. DOSWin95 / 98 / NT ve Linux sürümü vardır. Aynı kod her iki sistemde de derlenir. Ayrıca bir sunucu sayfası aracı (ücretsiz ve ücretli sürümler) vardır. Karşıdan yükleme ile birlikte gelen belgeler harika. Ücretsiz sürüm yalnızca indirmek için kayıt gerektirir.

Bağlam programlama dili : Kaynak ve örnek programlarla MS-DOS için basit programlama dili ve derleyicisi, kendi giriş dilinde Andrei V. Khokhlov

Babya : Kurulum ve Windows 9x desteği ile DOS için B ++ derleyicisi.

OpenWatcom : Open Watcom, SciTech Software, Sybase® ve seçkin bir ekip ekibi tarafından Sybase Watcom C / C ++ ve Fortran derleyici ürünlerini Açık Kaynak topluluğuna taşıyacak ortak bir çabadır.

Kendilik : Kendini programlama dili için Linux’a yönelik bir derleyici portu. Sistem başlangıçta Stanford Üniversitesi ve Sun’da geliştirildi ve Java Hotspot derleyicisinin teknolojik temelini oluşturdu. Güzel bir GUI dahildir.

SmallEiffel : Eyfel dili için GNU derleyicisi . ANSI C derleyicisi gerektirir. AIX, Amiga, BeOS, BSD, Cygwin, MSDOS, FreeBSD, GNU / Hurd, GNU / Linux, HP-UX, IRIX, MacOS, NetBSD, NeXT, OS / 2, OSF1, QNX, SCO, Solaris, OpenVMS, Windows’u destekler 95/98 / NT / 2K ve XENIX.

Inno Pascal : Inno Pascal, Win32 için basit bir Pascal derleyicisidir. Herhangi bir harici assembler veya linker gerektirmeden kompakt, yerli kod x86 yürütülebilir dosyaları üretir. Tamamen sıfırdan yazıldı; Mevcut diğer derleyicilere dayanmaz. Tam kaynak kodu GPL lisansına dahildir.

Liman Projesi : Liman, Open Source Clipper Compatible Derleyicidir. OO uzantılarını ve birçok yararlı eklentiyi içerir. Lisans, GNU + Liman İstisnası’dır, bunun anlamı lisansın derleyici ile ürettiğiniz programlara zarar vermediğidir.

 

Biz Dev-C++ kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü programlamaya yeni başladık , c++ da çok karmaşık olmadığından dolayı anlamamız daha kolay oluyor. Tavsiye ederim siz de yeni başlayacaksanız eğer…

YAZAR:Fatma AKTAŞ

 

2
1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir